Bir kez daha izlemekten zarar getirmeyen 10 film

Bir kez daha izlemekten zarar getirmeyen 10 film

0

Hollywood sinemasında oyuncular ikiye ayrılır. İlki aktörler ikincisi starlar. Mesela buna en güzel örnek Brad Pitt ve Robin Williams. Robin Williams çok büyük bir oyuncudur, Brad Pitt çok büyük bir star. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. O zaman Robin Williams demişken büyük ustayı analım ve listemize Robin Williams filmiyle başlayalım.

ÖncekiSonraki

1010 Good Moorning Vietnam (Günaydın Vietnam) IMDb 7.3

Özellikle Snapchat uygulamasında bazı arkadaşlarınızın “Good Moorning İstanbul” “Good Moorning Yozgat” ve bunlar gibi paylaşımlarını görüyorsanız bilin ki o arkadaşınız bu filmin etkisinden çıkamamıştır. 2014 yılında hayatını kaybeden usta oyuncu Robin Williams’ın başrolünde oynadığı film IMDb’den 7.3 gibi iyi bir puan almış. Ama bizce değerinin biraz altında kalan bir puan. Hala izlemeyeniniz varsa “Acaba ne izlesem?” dediğiniz zamanlarda kesinlikle izlemeniz gereken bir film. Film Komedi ve Dram türünde 1987 yılı yapımı Vietnam Savaşı’nı anlatan bir film. Usta aktör Robin Williams bir DJ rolünde. Askeri bir radyoda sabah programı yapan ünlü DJ Adrian Cronauer filme de adını veren “Good Morning Vietnam” sözleriyle açar. O zamana kadar çok fazla dinlenmeyen ve sıkıcı yayınlarından sonra Adrian radyoyu çok kısa sürede zirveye taşır. Bir kıza da gönlünü kaptırınca olaylar başlar. Sevdiği kız için bir çok fedakarlık yapar. Bu rolüyle Williams en iyi erkek oyuncu dalında Oscar’a aday olmuştu. Gerisi filmde.

10. Good Moorning Vietnam (Günaydın Vietnam) IMDb 7.3

99 Scent Of a Woman (Kadın Kokusu) IMDb 8.0

Tam adı “Alfred James Pacino” olan ama herkesin Al Pacino olarak bildiği usta aktörün başrolünde oynadığı 1992 yapımı film. En iyi görüntü, en iyi düzenleme ve en iyi aktör dallarında aday olmuş ve Al Pacino’nun en iyi aktör ödülünü almıştır. Al Pacino’nun oyunculuğunun zirvesini yaptığı film olarak gösterilir bazı sinema eleştirmenlerine göre. Filmi izledikten sonra onlara hak vereceksiniz. Al Pacino’nun gözleri görmeyen Amerikan ordusundan emekli olmuş albayı canlandırdığı film, haftasonu için kör bir adama bakıcılık yapmak için albayın yaşadığı eve gelir. Para ihtiyacı olan Charlie, albay ile gayet sakin bir haftasonu geçirip kolay bir şekilde para kazanacağını ümit eder. Ancak Emekli Albay Frank Slate’in çok farklı planları vardır. Şehirden ayrılıp macera ve aksiyon dolu bir haftasonu geçirirler. Filmdeki tango sahnesine dikkat. İyi seyirler.

9. Scent Of a Woman (Kadın Kokusu) IMDb 8.0

88 Rain Man (Yağmur Adam)  IMDb 8.0

Dustin Hoffman ve Tom Cruise’u başrollerde izlediğimiz film 1988 yapımı en iyi film Oscar’ı kazanmıştır. Otistik bir dahi olan Raymond karakterini canlandıran Dustin Hoffman bu rolüyle en iyi aktör ödülünü kazanmıştır. Film birbirinden haberi olmayan iki kardeşin babalarının ölmeleriyle beraber başlarına gelenler aracılığıyla tanışmak zorunda kalırlar. Zorunda kalırlar çünkü babalarının ölümünün ardından geriye 3 milyon dolarlık bir servet kalır. Lüks bir hayat yaşayan Charlie(Tom Cruise) bu haberi duyunca avukatlarının ona bir kardeşi olduğunu ve babasının tüm parayı kardeşine bıraktığını öğrenir ve bu paranın peşine düşer. Filmin sonlarına doğru gözleriniz özellikle iki kardeşin yaşadıkları yüzünden dolabilir.

8. Rain Man (Yağmur Adam)  IMDb 8.0

77 Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) IMDb 8.3

Başrolünde Jim Carrey’nin oynadığı 2004 yapımı olan ve en iyi özgün senaryo Oscar ödülünü de kazanan film klasik Jim Carrey’nin filmleri gibi komedi filmi değil. Hatta bazı sahnelerde gözyaşlarınıza bile hakim olamayabilirsiniz. İki sevgilisi düşünün. Kız bir deney grubuna alınıyor ve hafızasından bazı yerler siliniyor. Tahmin edin sizce hafızasından neler siliniyor? İki yıldır beraber olduğu erkek arkadaşı Joel(Jim Carrey) ile yaşadığı anılar kızın hafızasından silinmeye başlar. Joel’da kıza kim olduğunu hatırlatmaya çalışır. Joel aynı uygulamayı araştırır ve kendisine yaptırmaya başlar. Başlarda ilişkilerini görür ve hoşuna gider. Sonralarda ilişkilerinin kötü anılarının silindiğini görünce bu uygulama hoşuna gider. Ancak güzel anılar da silinmeye başlayınca Joel bu durumdan hoşnut olmaz ve macera başlar. Bilim kurgu-Romantik Komedi türündeki film bir kez daha izlenmeye değer.

7. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) I...

66 Into the Wild (Özgürlük Yolu) IMDb 8.2

2007 yapımı film birçoğunuzun hayalini anlatıyordur belkide. Şöyle düşünün, çok güzel bir kariyeriniz var, konforlu ve güzel bir hayat, dereceyle bitirilmiş bir okul vb… Ve bunları terk edip deyim yerindeyse Survivor hayatı yaşamak isteyerek özgürlüğü isteyen bir genç. Yalancı kalabalıkları, samimiyetsiz insanları ve yorucu hayatı geride bırakıp doğada yaşamaya başlıyor. Ama yoğun bir macera serisinin de başlangıcı oluyor. Mutlaka izlemeniz gereken bir film. Belki de bir gün yapmanız gereken

6. Into the Wild (Özgürlük Yolu) IMDb 8.2

55 Awakenings (Uyanışlar) IMDb 7.8

1990 yapımı olan filmin başrolünde iki usta oyuncu olan Robin Williams ve Robert de Niro var. Şu iki ismin hatrına bile izlenebilecek olan film 1990 yılında en iyi film Oscar’ına aday olmuştur. Ömrünü ve tüm zamanını bilime ve hastalarına adayan bir doktorun(Robin Williams) tamamen kendi teknikleriyle geliştirdiği bir ilacın değiştirdiği hayatları anlatıyor. Çaresiz bir hastalığın pençesinde olan bir hastaya Dr. Malcolm tarafından bir konferansta gördüğü bir ilacı onun üzerinde denemeye karar verir. Ancak ilaç hastada farklı etkiler bırakır. Ailenizle birlikte izlerseniz filmin keyfini ikiye katlarsınız.
5. Awakenings (Uyanışlar) IMDb 7.8

44 Green Street Hooligans (Yeşil Sokak Holiganları) IMDb 7.5

Futbol fanatizmini anlatan 2005 yılı film türünün en iyi belki de tek örneği. Gazetecilik okuyan ve okuldan haksız yere atılan bir genç, İngiltere’ye ablasının yanına gider. Futboldan hiç anlamayan genç anlayamadığı bir şekilde bir anda koyu bir West Ham United taraftarına dönüşür. Futbol rekabetini anlatan filmi keyifle izleyeceğinizi umuyoruz. Bu filmden sonra West Ham United taraftarı olabilirsiniz. İyi seyirler.

4. Green Street Hooligans (Yeşil Sokak Holiganları) IMDb 7.5

33 Amores Perros (Paramparça Aşklar, Köpekler) IMDb 8.1

Birbirinden 3 farklı hikayeyi tek bir konuya bağlayan film Meksika’nın Pulp Fiction’u olarak biliniyor. Filmin adına sonunu geldiğinizde hak vereceksiniz. Aşk-ı Memnu dizisindeki gibi yengesine aşık bir genç, köpek dövüşüyle hayatını döndürür. Bir başka hikayede köpeğini çok seven bir kadın. Diğer hikayedeyse pek tekin olmayan esrarengiz bir adam vardır. Oscar ödüllü yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun bu hikayeleri usta bir şekilde birleştirmiş.

3. Amores Perros (Paramparça Aşklar, Köpekler) IMDb 8.1

22 3 Idiots (3 Aptal) IMDb 8.4

3 Aptal, Bollywood sinemasının da en iyi filmleri arasında gösterilir. Hindistan’daki zor ve ağır eğitim sistemini eleştiren bir film. Hindistan’ın en prestijli mühendislik fakültesini kazanan 3 gencin buluşmasıyla hikayeleri başlıyor. Zor bir eğitimden geçen gençlerin arkadaşlık bağları herşeye ağır basıyor. Birçok maceranın da yaşandığı film sonunda “Hadi canım!” tepkisini verdirecek sürpriz bir sonla bitiyor. Aamir Khan’ın başrolünde oynadığı film, müzikleriyle de ön plana çıkıyor. Müziklerini de ayrıca dinlemenizi tavsiye ederiz.

2. 3 Idiots (3 Aptal) IMDb 8.4

11 Hababam Sınıfı IMDb 9.5

Bu film ve serisi hakkında yorum yapmak kimsenin hakkı olmasa gerek. Rıfat Ilgaz’ın imkansızlıktan eliyle kağıda yazdığı eseri nerede ne zaman görsek muhakkak izleriz. Şu an şunları okuyan herkesin bile kaç kez izlediğini sayamadığı eser Türk sinemasının kült yapımlarından birisi.

1. Hababam Sınıfı IMDb 9.5
ÖncekiSonraki