Müzik tarihinin en popüler ve etkileyici grubu kabul edilen The Beatles grubunun solisti John Lennon 20 Eylül 1969 yılında, aldığı ayrılma kararını grup üyelerine söylemişti.

Müzik tarihinin en popüler ve etkileyici grubu kabul edilen The Beatles’ın 1970 yılında dağılması, neredeyse grubun müziği kadar efsane oldu. Grubun solisti John Lennon 44 yıl önce, 20 Eylül 1969’da The Beatles’dan ayrılacağını gruba söylemiş, grubun gitaristi Paul McCartney, 10 Nisan 1970 yılında grubun dağıldığını basına açıklamıştı.

The Beatles’dan ayrılma kararını aslında 12 Eylül tarihinide alan Lennon, ancak grubun menejeri Allen Klein tarafından sessiz kalması konusunda ikna edilmişti. Grup için EMI/Capitol plak şirketi ile yeni bir kontrat anlaşması sağlamaya çalışan Klein, Lennon’ı rüyanın bittiğini bir süre daha inkar etmenin, herkesin çıkarına olacağı konusunda aklını çelmişti. The Beatles yeni kontratı, Lenon ayrılma planını açıklamasından biraz önce, 20 Eylül günü imzalamıştı.

Yeni Kontrat

Mayıs 1969’dan beri Klein, telif oranının artması için tartışıyordu. Klein’a göre, The Beatles’ın finansal durumu tehlikelideydi ve daha iyi bir anlaşma sağlamak, EMI’nin menfaatineydi. The Beatles, sayısız hit olmuş single’la, “Magical Mystery Tour” kayıdıyla, çift albüm olarak çıkan The Beatles’la (Beyaz Albüm), “The Yellow Submarine” film müziği ve en çok satan “Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band” albümü ile Ocak 1967’de imzalanan kontratdaki anlaşmaları neredeyse tamamlamıştı.

Kasım 1968’de piyasaya sürülen Beyaz Albüm EMI’nin, İngiltere müzik piyasasındaki hisselerini yüzde 28’den, yüzde 40’a çıkarmıştı. EMI ayrıca albüm satışından, 900 bin poundu geçen prim almıştı. Üstelik The Beatles, kısa bir süre sonra “Abbey Road” albümünü çıkartıcaktı, bu durum Klein’ı güçlü bir pazarlık pozisyonuna koymuştu.

The Beatles’ın EMI ve Capitol ile var olan anlaşması, gruba ABD’deki toptan satışların yüzde 17 buçuk oranını veriyordu. Klein bu oranı yüzde 25’e yükseltti. Klein, eğer şirket buna itiraz ederse, grubun onlar için albüm yapmayı bırakacağını ileri sürmüştü.