24 Şubat 2013 Tarihinde yapılacak olan 2013 Oscar Ödül töreni her sene çok büyük ilgi uyandırırken ünlülerin kırmızı halı geçişinde kıyafet yarışına gireceği sinema dünyasının en prestijli ödül törenin en iyi özgün müzik ve en iyi özgün şarkı kategorisindeki adaylarını bizde bakınalım dedik.

Bu senenin Özgün Müzik adayları: Anna Karenina / Argo / Life of Pi / Lincoln / Skyfall olurken Özgün Şarkı adayları: Before My Time (Chasing Ice) / Everybody Needs a Best Friend (Ted) / Pi’s Lullaby (Life of Pi) / Skyfall (Skyfall) / Suddenly (Les Miserables) oldu.

1934 yılından bu yana verilen ‘en iyi özgün müzik’ kategorisi ödülleri son yıllarda genelde film müziği konusunda farklılık yaratan işlere veriliyor.Geçtiğimiz yıllarda Slumdog Millionaire, The Social Network, Brokeback Mountain, Up, The Artist verilmesi bunun en büyük örnekleri olarak dikkat çekiyor.

Bu Senenin adaylarını incelemeye başlayalım

ANNA KARENINA

Filmin müziklerini Dario Marianelli yapmış ve yine muazzam bir iş çıkardığı ortada. Daha önce Joe Wright filmleri olan Pride & Prejudice (2005) ve Atonement (2007) ile aday olan Marianelli, ‘Atonement’ ile 2007 yılında ilk Oscar ödülünü kazandı. Filmin Soundtrack albümünü birçok davetin ve kokteylin lobby kısımında içkinizi yudumlarken duymanız olası.

ARGO

Filmin müziklerini Oscar’ın müdavimi olup 5 kere aday gösterilmesine rağmen henüz evine alıp bir tane bile ödül koymayan Alexandre Desplat yapmış. Daha evvel The Queen (2006), The Curious Case of Benjamin Button (2008), Fantastic Mr. Fox (2009) ve The King’s Speech (2010) aday gösterilen Desplat. Şimdiye kadar olan işlerine bakılınca içlerindeki en kötü iş gibi gözükse de etnik bir iş çıkardığı kesin türk ve arap ezgileri taşıyan birçok parça da Soundtrack albümünde bulunmakta bir şarkısının adına da ‘İstanbul (The Blue Mosque)’ vererek zaten bunu göstermiş.

Akedemi bu belli olmaz, belki Ben Affleck’in en iyi yönetmen dalında aday olmamasına tepki olarak hem de ‘yıllardır gelir gider yazıktır garibe bir anı olarak evine götürsün’ derler mi bilinmez ama ödül alması en zayıf adaylardan biri.

LIFE OF PI

Mycheal Danna: ikinci kez aday gösterilen Danna aynı zamanda bu sene en iyi özgün şarkı dalında da ‘Pi’s Lullaby’ ile de aday. Zaten geneline bakıldığında öyle ‘Pi’s Lulaby’ dışındaki şarkılar beni çok böyle etkilediği söylenmez ama filmin müziklerinin ciddi bir hayran kitlesi var. Akademi üyelerinin de egzotik melodilerden etkilendiği düşünülürse dalın en güçlü adayı olarak duruyor.

LINCOLN

Seri üretime bağlamış bir müzisyen John Williams, 2005 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından 1977 tarihli Star Wars Episode IV: A New Hope filmi için yaptığı besteler, tüm zamanların en iyi film müziği seçildi.

85 yıllık Akademi Ödülleri tarihinde en iyi özgün müzik kategorisine 48 sefer ile en çok aday olan besteci John Williams, bu adaylıklarından 5’ini zafere dönüştürmeyi başardı. Büyük üstat aynı zamanda 23 kez Altın Küre’ye aday olup bunların dördünü kazanırken 59 kez de Grammy’ye aday gösterilip bu adaylıklardan tam 20 ödül aldı. Bu sene de 12 dalda Oscar adayı olan Lincoln için yaptığı bestelerle Oscar’a aday gösterilen Williams, bu sayısız başarısı sebebiyle yaşayan en büyük besteci olarak kabul ediliyor.

Fakat Williams, ne tuhaftır ki Oscar’ı en çok kucaklayan isim değil. En iyi özgün müzik kategorisinde altın heykelciği kucaklama rekoru 9 ödülle Alfred Newman’a ait. Ayrıca 14 kez aday olan Alex North ise ödülü hiç kazanamayarak tarihe geçti.

En son 94 yılında Spielberg imzalı Shindler’s List ile ödüle alan besteci E.T., Star Wars, Jaws ve Fiddler on the Roof ile Oscar kazanmıştı.

Williams için söylenecekler ise sadece geçmişine saygıdan dolayı aday gösterildiği kesin bence adayların en zayıfı zaten 48 adaylıktan 5 tane ödül almış olması bunu fikrimi destekleyen durum oluşturuyor. 11 dalda aday gösterilen Lincoln bu dalda Williams’ın Star Wars’un ve filmin başarısından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu dalda ödül alması sürprizden öte bir durum olacaktır.Akademi yaşın gelmiş al bu sana son ödülümüz tarzında bir ödül verir mi bilinmez ama ödülü hak etmediği kesin

SKYFALL

Thomas Newman The Shawshank Redemption (1994), Little Women (1994), Unstrung Heroes (1995), American Beauty (1999), Road to Perdition (2002), Finding Nemo (2003), Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events (2004), The Good German (2006) ve Wall-E (2008) ile özgün müzik dalında 11 kez aday gösterilmiş ama hiç ödülü alamamıştır. Kendileri Skyfall iyi başarısından kaynaklanan bir adaylığı olmuş birisi gibi durmakta aynı John Williams gibi.

‘En iyi özgün müzik’ dalında özet geçecek olursam ‘Life of Pi’ Amerikan müzik otoriteleri tarafından en büyük favori olarak gösteriliyor. Bence ödülü alması gereken aday Dario Marianelli.

‘En iyi özgün şarkı’ kategorisinde akademi normalde 5 aday gösterirken sanki bu sene iki tane koyalım dercesine 5 aday açıkladı.

Before My Time (Chasing Ice) / Everybody Needs a Best Friend (Ted) / Pi’s Lullaby (Life of Pi) / Skyfall (Skyfall) / Suddenly (Les Miserables) aday gösterildiği bu dalda ödüle yakın 2 şarkı var. Life of Pi – Pi’s Lullaby ile Adele-Skyfall dalda yarışacak gibi gözükse de sürpriz beklemediğim tek kategori diyebilirim.Ne kadar da akademi son yıllarda şaşırtsa da bu sefer ödülü Adele’in alacağı kesin.

Before My Time (Chasing Ice)

Everybody Needs a Best Friend (Ted)

Pi’s Lullaby (Life of Pi)

 Skyfall (Skyfall)

Suddenly (Les Miserables)