Pop Şarkı Sözü Nasıl Yazılır?

Pop Şarkı Sözü Nasıl Yazılır?

0

Eveet, geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere. Pop şarkıları dinliyoruz ne bileyim sözlerini yazıyor falan filan ama bu işi yapan adamlar pop şarkı sözlerini nasıl yazıyor? Bizim de amacımız bu soruya bir cevap oluşturabilmek. Öncelikle şöyle söyleyelim daha önceki yazılarımızdan Şarkı Sözü Yazmanın 5 Kuralı konusunda bu işin teknik olmayan kısmına değinmiştik. Yani aslında o yazıda siz işi duygularınıza bırakın, kalanını sesiniz halleder demek istedik. Şimdi de şarkı sözü yazma sanatının teknik bir kaç ayrıntısından bahsedeceğiz.
Öncelikle şundan bahsedelim, zaten aşağıda detaylandıracağız fakat birilerilerine şarkı sözlerini göstermek veya satmak gibi bir gayeniz varsa adamla tanışır tanışmaz “aha abi hepsi burada” diye koca klasörü uzatmayın. Bu hata olacaktır, kimse sizin klasörünüzle saatlerce ilgilenmeyecek hatta kendisiyle pek de ilgili olmayan sizin şiirler demetinizle hiç ilgilenmeyecektir. Bu nedenle henüz daha başta, amacınız şarkı sözü yazma işini ticarete dökmekse taktiksel olarak; sadece 2 veya 3 şarkı sözünüzü poşet dosyanın içine koyup klasörlemenizi öneririz. Bu hem karşı tarafa zaman kazandıracak hem de şarkı sözlerinizden sadece sizin seçtiklerinizi okuma fırsatı yaratacaktır.
Konusu açılmışken hemen bahsedelim; şarkı sözü yazmakla şiir yazmak aynı şey değildir kardeşim.

Şiir Yazıp, Şarkı Sözü Yazdığını Sanmak

İşte etrafımızda en çok görülen hata. Sevgili arkadaşlar, şiir ve şarkı sözü birbirinden ayrı iki şeydir. Güzel şiir yazıyor olabilirsiniz. O zaman alın arkanıza bir fon müziği şiirinizi okuyun. Mesele o şiiri, şarkı sözü formatında yazabilmek. Bunların arasında ne fark vardır, diyorsanız buyrun sizi bu tarafa alalım;

Teknik Farklar;

Şarkı sözü yazımında günümüzde de hala kullanılan teknik halk şiirleride kullanılan hece ölçüsüdür. Çünkü şunu unutmayalım, halk şiirleri genelde ozanlar tarafından yazılır ve onlar da bu şiirlerini sazlar eşliğinde dinleyicilerine taşırlar. Örneğin, atışma dediğimiz şey o anda hece ölçüsüne uygun ve kafiyeli söz yazabilen iki yetenekli ozanın müzikli atışmasıdır. Burada da olay şarkı sözünü o an içerisinde yazabilmektir. Halk şiirinden türkçe pop şarkı sözü yazmaya da geçen hece ölçüsü genelde 7’li, 8’li ve 11’li ölçülerdir. 11’li hece ölçüsü bazen kendi içinde 6+5 biçiminde ikiye bölünebilir.
Örneğin:
Ala gözlerini / sevdiğim dilber Hece ölçüsü itibariyle bu sözler 6+5’li ve 11’li hece ölçüsüne sahiptir.
11’li hece ölçüsünü veya diğer tüm kalıpları tek bir sözde değil dörtlüğün hepsinde geçirmeniz gerekiyor ve teknik olarak da en az 3 paragrafı 4’er mısradan lazım. Diğer tüm hece ölçülerinde temel mantık bunun üzerine kuruludur yani 8’li hece ölçüsünde 5+3 veya 4+4 yapabilirsiniz. Bu arada dizeler arasında kafiyeler kurmayı da unutmayın. Burada bahsedilen heceleme tekniklerinden en kolay olanı 7’li hece ölçüsüyle şarkı sözü yazmaktır. Buna da en iyi örnek “Odam kireç tutmuyor” şarkısında vardır.
Türkçe pop şarkı sözü yazarken ise bu hece ölçüleri arasında bir tutarsızlık olabilir fakat sonuçta yine kafiyeli bir teknikle yazmanızı tavsiye ederiz. En azından başlangıç için. Gaza gelmeyin, sonuçta yazdığın şeyin bir müziği olacak. Bu nedenle kafiyenin klişeliğinden o kadar korkmanıza gerek yok.

Üslup Farkı

Şiirlerden farklı olarak şarkı sözleri açık bir dille yazılmalıdır. Yani siz şiir yazıyorsanız olayın edebiyatını derinleştirebilir, felsefi cümlelerle şiirinize ahenk katabilirsiniz. İşte bu durum şarkı sözlerinde tam tersine dönebilir. Yani olabildiğince felsefeden uzak durup olayı net bir biçimde ifade etmeniz gerekiyor. Daha öncesinde Hatasız Kul Olmaz sözleri bu konuya sağlam bir örnek teşkil ediyor. Net olun, fazla lafı dolamanıza gerek yok. Çünkü olabildiğince çok insan tarafından anlaşılmanız gerekiyor ve onların duygularına sözlerinizin basitliği ve anlaşılırlığı sesinizin büyüsüyle taşınmalı. Bu nedenle sesinizin ön plana çıkmasına müsade ediniz. Unutmayın ki hepimizi etkileyen pek çok türkçe pop şarkı oldukça basit sözlerden oluşmaktadır. Şarkınızı dinleyinin tüm enerjisini müziğine veya sesinize ancak böyle taşıyabilirsiniz. Bu fırsatınızda edebiyat parçalarsanız kişi sizi anlamak için tüm enerjisini tüketmiş olacaktır zaten. Bu arada bu “şiirden şarkı olmaz” demek değil. Olur, bal gibi de olur. Burada amacımız giriş seviyesinde türkçe pop şarkı sözü yazmak isteyen ziyaretçilerimizin doğru noktaya odaklanmasını sağlamak. Bu yüzden bizi yanlış da anlamayın.

Sen Gittin Gideli Gözlerim Dolu Gibi Sözlerden Kaçının

Bakın, kaçının diyoruz. Onlardan kesinlikle vazgeçin demiyoruz. Yalnız öyle bir yerde kullanın ki hem dinleyiciyi mest edin hem de kendi motivasyonunuzu buradan kurabilin. Hem düşünsenize, bu tarz sözlerin kullanıldığı sayısız şarkı var ve bunlar piyasada her gün dönüyorlar. Yeni bir şeyler için ya eskiyi çok güzel yapmanız lazım yada risk almanız gerekiyor. Bu nedenle çok yapılanı kullanmaktan kaçının. Gerekirse eş anlamlı kelimeler ve cümleler tercih edin. Hem bu sizi sık tekrar etmekten de kurtaracaktır.

Atı Yem Şarkı Sözünü Slogan Koşturur

Sloganları çok severiz. Toplumca içimizden, bağrımızdan kopuverir sloganlar. Buna engel olamayız, yapımızda var. İddialı laflar, slogan vari atışmalar. Hatta bazen bunlar kavgaya bile varabilir. Burada size slogan olarak taşıdığımız şeyin orjinalinde adı kanca’dır. Şarkı sözlerinizi yazarken de müziğini yazarken de en dikkat etmeniz gereken şey budur. Özellikle niyetiniz türkçe pop şarkı sözü yazmaksa kanca sizin için en can alıcı yerdir. Kanca için size örnek sunmak isterdim fakat gerek yok. Bildiğiniz tüm şarkıların nakarat bölümleri sizin açınızdan başarılı kancalardır.

Lise Biter Kafiyenin Çilesi Bitmez

Evet, bitmez maalesef. Şarkı sözlerinizi yazdıktan sonra müziğe oturması için oturup kafiyesini elden geçirmeniz gerekecektir. Bunun için sıkla kullanılan şablonlar şunlar;
Şablon 1
İlk Kıta İçin: A B A B
İkinci kıta için: C C C B
Üçüncü kıta için: D D D B
Şablon 2
A A A B / C C C B / D D D B
Şablon 3
A B C B / D D D B / E E E B
Bu düzenlerde dikkat etmeniz gereken karmaşanın hep sözlerin girişinde olması. Sonrasında kafiyeler hep bir düzen arz etmiş durumdalar. Sizde türkçe şarkı sözü yazmaya bu yöntemle başlayabilirsiniz. İşleri geliştirince kendinizi serbest bırakırsınız.

Sonuç Yerine

Yukarıda yazılanların hiçbirisi olmazsa olmaz kural değildir. Zira başlangıç seviyesinde bu yöntemleri uygulamanız olayın mantığını kavramanız için iyi olacaktır diye düşünüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi Şarkı Sözü Nasıl Yazılır? sorusunun cevabı insanın yüreğinden akan kelimelerle cevaplanır. Tüm yukarıda anlatılan sıkıcı kurallara dikkat etmeden de oturup aslanlar gibi şarkı sözlerinizi yazabilirsiniz. Bizden şimdilik bu kadar. Türkçe şarkı sözleri sitemizde sizlerle şarkı sözü paylaşmaya devam edeceğiz.

Şarkı Sözü Atlası