Bi festivalden fazlası ‘Primavera Sound’

Bi festivalden fazlası ‘Primavera Sound’

0

”Best Festival ever”

Benim için dünyanın en güzel 3 festivalinden (Glastonbury ve Rock Werchter) bir tanesi olan Primaver Sound’ın bu yılki ayağını geride bırakmak üzereyiz. Hakkında söylenecek bir kaç söz her zaman bulunur.

İlk organizasyonu 2001 yılında olan ve her yıl hem marka anlamında hem de müzisyen anlamında çıtaları yükselten bir organizasyon Primavera Sound. Barcelona merkezli olup bu yıl 15.si düzenlenen organizasyonun konsepti klasik festival takviminden farklı olarak 5 gün sürüyor.

Aslında festivalin ilk 5 yılı tırmanışla geçse de patlamasını festivalinde line up’ını Franz Ferdinand ve Arcade Fire ile sunmasıyla patlıyor. Festivalin belirli bi tarzı yok fakat genel olarak pop, rock, elektronic müziğin  bütün frekansları diyebiliriz. Kendileri de zaten durumu ”dans edilebilecek her tarz” şeklinde açıklıyolar. Bilet fiyatları 170-230 euro arası değişkenlik gösteriyor her sene. Uçuk bir rakam gibi gelebilir ama ”abi bu adamlar neden Türkiye’ye gelmiyolar? Gelseler de gitsek olmamı” diyeceğiniz onlarca müzisyen/grup dışında sevdiğiniz isimleri de bu fiyata dinliyorsunuz. Üstelik festival havası ve tecrübesi de cabası.

Bu yıl tamamen kendi çizgisinin dışına çıkan ve son albümü A work art ile geçmişine bir sünger çekme noktasına gelen Radiohead line up’ın gözdesi. Ayrıca Lcd Sound system – Sigur Ros  – Brian Wilson – Beach House  – Beirut – Animal Collective – Explosions in the Sky – Kiasmos – Daughter gibi dünyaca ünlü isimlerin dışında 100’den fazla grup yer alıyor. Ve şu ana kadar açıklanan festival line up’larının arasında en güçlüsü deniliyor. Tam liste ise şu şekilde:

CZPEMpmWEAAvx7a

 

Festivalin diğer bir özelliği ise teaserlarını mükemmel yapmaları. Bu yılki teaser:

Ekstra olarak bu yılki festivalde İsrail grubu Boom Pam ile birlikte Selda Bağcan da festivalde yer alıyor! Daha önce İstanbul’da da birlikte sahne alan ikili bugün gece yarısı canlı performansını sundu. ”Gidemiyorum napıcam” diye üzülmeyin, festival hiç bir ücret ödenmeden adresinden canlı olarak yayınlanıyor. Uykusuzluğun karşılığında kulakların pasını sildiren festivalde bu geceyi Explosions on the Sky ile noktalayacağım. Son olarak sizin için festivalin içinden sevdiğim yıl yıl birer performans içeren bir liste yaptım umarım beğenirsiniz. Hoşçakalın.

The XX – Intro @ Primavera Sound 2010

Low – Sunflower @ Primavera Sound 2011

 

M83 – Midnight City @ Primaver Sound 2012

 

Nick Cave – Jubilee Street @ Primavera Sound 2013

 

Mogwai – I’m Jim Morrison, I’m dead @ Primavera Sound 2014

 

Chet Fake – Gold @ Primavera Sound 2015