Erdem Kınay’ın ‘Proje’ albümünün en sevilen şarkısı ‘Duman’ın solisti Merve Özbey ile ona dair neler bilmediklerimiz üzerine konuştuk.Sordukta sorduk kendisine illallah dedirtene kadar pes etmedik.Röportaj teklifimi geri çevirmediğin için teşekkür ederim Merve’cim.

Seni ne kadar Erdem Kınay ile yaptığın ‘Duman’ çalışmasıyla tanısak da  öncesinde ‘Trio Chios’ vokali olarak da biliyorum. Hüsnü şenlendirici ile birlikte ‘Ege’nin İki Yanı’ adında muazzam bir projede de yer almıştın.

Peki, senin hakkında başka neler bilmiyoruz?

İstanbul teknik Üniversitesi Lise girişliyim. Aslında enstrüman bölümü okuyorum fakat o konuda çok başarılı olduğum söylenemez:) kitap okumak hayatımın büyük bir bölümünü kaplıyor. Fenerbahçeliyim 🙂

‘Trio Chios’ projesinden bahseder misin biraz? Nasıl gelişti, şimdilerde ne durumda?
Proje başlamadan uzun zaman önce tanışmıştık sevgili Hüsnü Şenlendirici ile. Böyle bir projede yer almak isteyip istemediğimi sordu bende seve seve dedim çünkü çok önemli isimler vardı. Klip provalar ve kayıt tam 12 gün sürü çok çabuk bitti:) bir kaç konser verdik o proje ile alakalı fakat çıkış donemi biraz talihsiz oldu çünkü Yunanistan o donem bir krizden geçiyordu bizde o zamana denk geldik. Küçük yasta çok iyi isimlerle çalışma fırsatı bulduğum bir proje idi ‘Trio chios’

‘Duman’ şarkısı dışında hayatının ve müzik kariyerinin kırılma noktaları diye anlatabileceğin neler var?

Kırılma noktası tatbikî Erdem Kınay’la beraber oldu… Ama ondan öncede ilmek ilmek kariyerimi yükseltmek için uğraştım tabi ki… Çok önemli isimlerle çalıştım ve her birinden çok önemli şeyler öğrendim…

‘Duman şarkısını söyleyen Merve Özbey ‘ olarak anılmaktan sıkıldın mı ?

Tabi hayır! Duman şarkısı Beni ‘Merve Özbey’ yaptı nasıl sıkılabilirim…:)

Erdem Kınay ile tanışman nasıl oldu ? ‘Duman’ şarkısının hikâyesini biraz anlatır mısın? Erdem senin ve şarkının arkasında baya durduğunu biliyorum.

Daha tanışmadan önce soundunu biliyordum. Ve çok beğeniyordum daha sonra  çok sevdiğim canım ciğerim Gökhan abim (Gökhan Şahin) sayesinde tanıştım daha sonra demolarını okudum. ‘Duman’ı demo olarak okumuştum bir proje yapacağından haberdar değildim daha sonra beni aradı olmak ister misin dedi tabi ki dedim☺️

‘Proje 1 ‘ albümünde bir çok ünlü isim olmasına rağmen ‘Duman’ın bu kadar sevilmesini neye bağlıyorsun? Klip çekilene kadar şarkı kendini yürütmüştü?

İyi bir is yaptığımızı biliyorduk… Herkesin kendine pay çıkartacağı sözlerin olması ve bestenin hem keyifli hem üzüntü iken dinleniyor olması bu kadar iyi olmasına sebep oldu herhâlde:)

Şarkıyı beğenenler internette genelde sesinin bağımlılık yaptığını söylüyor. Bunun için bu kadar da beğenildiği söylenebilir. Şarkı yayınlandıktan sonra benimde ‘Replay’e aldığım nadir şarkılardan biri oldu. Bu yorum için ne düşünüyorsun? Aklında çıkmayan en güzel yorum ne oldu bu şarkı için?

Güzel soru;) Allah a şükürler olsun onun vergisi sayesinde böyle yorumlar alıyorum:)

Şarki söylemeye aşığım ve insanların bunu hissettiklerini biliyorum… Her yorumu tek tek okuyorum ve her biri aklımda buraya yazarsam uzun olur:)))

Duman hayatında neleri değiştirdi? Olumlu-Olumsuz

İnsanlar adımı ve beni biliyorlar daha neyi değiştirse beni bu kadar mutlu ederdi ki:)

Erdem’in ‘Proje 2’ albümünde de ‘Helal Ettim’ de çalıştınız. Bu şarkı için ne söylemek istersin. (Söz yazarını da eklersen sevinirim )

Helal ettim büyüsü çok farklı… Sevgili Deniz  Erten şarki sözlerini derya gibi yazmış Erdem’de acayip bir aranje ve beste yapmış… Ve ben ‘Helal Ettim’ e çok inanıyorum…

‘Artık kendi solo albümü olmalı’ diye sözlüklere ve sosyal ağlara yazanları görüyorum. Zamanı gelmedi?

Çalışıyoruz albümün %60  bitti biraz sabır:)

Nasıl bir tarzı olacak? Hazır şarkı veya beste var mı? Kendi besten var mı? (bu tarzda bir soruya cevap verirsen cevabına göre düzenlerim soruyu 😉 )
Kendi bestem yok ben arabesk ve Türk sanat müziği kökenliyim yumuşatılmış şekilde arabesk nağmelerine de dokunabileceğim bir şeyler yapacağız inşallah:)


Duman ile birlikte birçok ödül aldığını biliyoruz bilmeyenlerde tahmin ediyordur. Müzik kariyerinde hangi ödüllerin oldu? En anlamlısı hangisi?

Pal fm en iyi çıkış
Siyaset dergisi en iyi çıkış
Mimar Sinan Lisesi özel ödül

Ödülün en anlamlısı diye bir şey yok benim hayatımda hepsi bas ucumda durur:)

Söylerken en çok haz aldığın şarkılar hangisi?
Bi hayli var… Ama dilimden düşmüyor Yıldız Tilbe-Vazgeçtim içlerinde en sevdiklerim…


Dinlemekten vazgeçemediğin şarkı?

Fatih Erkoç- Bırakma…


5 tane kelime söyleyeceğim ve tek kelimeyle açıklamaya çalışırsan sevinirim.

Erdem Kınay-Patron, abi, dost, arkadaş:) ( erdemi tek kelimeye sığdıramam:)) )

Duman- ilk göz ağrısı

Müzik -en önemli!

Hedefim -daha cok alkışlanmak

Vazgeçilmez- kitaplarım:))