Şarkı Sözü Yazmanın 5 Kuralı

Şarkı Sözü Yazmanın 5 Kuralı

0

Şarkı sözü nasıl yazılır? Rock şarkı sözü nasıl yazılır? gibi sorularınıza güzel ve detaylı bir yanıt bulabileceğiniz açıklamaların olduğu bir yazıdır.

Olurda sizde şarkı sözü yazmaya niyetliyseniz şimdi bir sakin olun, elinizden çalgınızı bir kenara koyun ve dikkatlice yazıyı okuyun.

Konu Belirleyin

bikuple.net sungerbob

Evet, şarkı sözlerinizi yazmaya başlamadan önce mutlaka kendinize etrafında dönebileceğiniz bir konu seçmeniz gerekiyor. Henüz kalemi elinize almadan bunu yapmanız mantıklı olandır. Eğer birazcık olsun türkçe pop şarkı sözleri içerisinde farklı bir yerim olsun, sözlerimle insanların kalbinde taht kurayım diyorsanız size önerimiz; bir ayrılık hikayesini tasvir etmenizdir. Bu belki de şu anda sizin içinde bulunduğunuz bir sıkıntılı durumda olabilir. Bunu neden böyle söylüyoruz çünkü, memleketimizde tutan şarkıların istatistiğine bakacak olursanız hep ayrılık şarkılarının, hüzünlü aşk hikayelerinin ve birbirine kavuşamayan veya ayrılmış çiftlerin laf dalaşlarını dinlersiniz. Bu nedenle bu aleme yeni giriş yapmak istiyorsanız insanların rutinini bozmayın. Duygusaldan girin.

Sözleri Yazarken Abartmaktan Kaçının! Sade olun.

İşin açıkcası burada insanın hemen bir Sezen Aksu örneği patlatası geliyor. Sezen Aksu’nun Gülümse şarkı sözleri burada nitelikli bir örnek olarak duruyor. Sözleri bir düşünelim, sadeliğe ve netliğe bakın. Bunların yanında şarkı sözünde dikkat edilen en önemli unsur ki yine Şarkı sözü nasıl yazılır? diye düşünüyorsanız size cevap veriyor; basitlik.

Örneğimize gelelim;

“Tut ki karnım acıktı, anneme küstüm
Tüm şehir bana küskün
Bir kedim bile yok anlıyor musun”

Bakın size önemli bir sadelik örneği. O kadar güzel ve insana dokunan sözler sadelik sayesinde anlaşılır da hale geliyorlar.

 

A-A-A-A Tam Kafiye Yapmayın!

Öncelikle bunu pek çok şarkıda görürürüz. Söz yazarı şarkıyı yazar ve nakarat kısmında mecburen bir bocalama sürecine girer. Çünkü şarkı sözü yazmanın en zor yeri nakaratı yazmaktır. Bu aşamada kendizini zorlamalayın tam kafiye bağlantısı kuracağım size zaman ve hissiyatınızda gedikler açmayın.

Anlamsızlaşmayın!

giphy-3 bikuple.net

Özellikle türkçe pop şarkı sözlerinde oldukça sık karşılaşılan bir anlamsız sorunu vardır. Mesela hemen aşağıda Kenan Doğulu’nun ünlü olduğu şarkılarından birisinin bir kısmını paylaştım. Şimdi bir okuyun bakalım siz ne anlayacaksınız?

Kurşun adres sormaz ki

yaktın beni en derinden

depremlerde yine yüreğim

yangınlar çaresiz.

 

Hissettiğinizi yazın, teknik ayrıntılara takılmayın!

En son bu konuyla ilgili yazacağım için kısa bir araştırma yaptım ve şunu acı gerçekle karşılaştım. Hala insanlara 1932 yılından kalma şarkı sözü yazma teknikleriyle meseleyi anlatmaya çalışıyorlar. Arkadaşlar, siz bu konulara takılmayın. Elinizi ayağınızı içinizi rahat bırakın ve yazmaya başlayın. Müzikle bir araya gelmesi için sabırsızlanmayın, çok çalışın.

Şarkı Sözleri Atlası